Wszystko o Redzie...
Nawigacja
Strona Główna
O stronie...
Rzeka Reda
Ludzie
Informator 2012-2014
Artykuły
Forum
Linki
Galeria
Kontakt
Download
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 527
Nieaktywowany Użytkownik: 1776
Najnowszy Użytkownik: Marekhaw
Zabijanie Łupawy
Zabijanie jednej z najpiękniejszych rzek na Pomorzu trwa od dłuższego czasu, jednak w ostatnich latach przybiera rozmiar katastrofy.
W miejscowości Kozin, tam gdzie do Łupawy wpływa Bukowina, funkcjonuje Gospodarstwo Rybackie Kozin. Gospodarstwo, to nic innego jak przemysłowa tuczarnia pstrągów tęczowych. Podobny obiekt działa na tej rzece dziesięć kilometrów dalej, w Podkomorzycach. Właścicielem jednego i drugiego jest obecnie B.K. przedsiębiorca z Rumi. Z planów rozwojowych możemy się dowiedzieć, że produkcja tęczaków w rozbudowywanym obiekcie w Kozinie wzrośnie ze stu ton rocznie, do trzystu.Produkcja ma drastycznie wzrosnąć, natomiast zasobów wodnych Łupawy nie da się zwiększyć, wręcz przeciwnie; w wyniku m.in. bezśnieżnych zim wody w rzece jest znacznie mniej niż kiedyś. Nigdzie natomiast nie natrafiłem na ślad programu nakreślającego, chociażby w zarysie, troskę o ochronę środowiska: dodatkowe osadniki, czy modernizację nie spełniającej swej funkcji przepławki. O tym cisza. Już przy stu tonach produkcji rybiego mięsa rocznie Łupawa się dusi, ulega postępującej degradacji. Wypłukiwanie z basenów do rzeki osadów poprodukcyjnych, ma zgubny wpływ na ichtiofaunę niewielka laguna jest bardziej atrapą, niż skutecznym osadnikiem i filtrem rybich odchodów. Wzrasta zanieczyszczenie i temperatura wody, co przekłada się na zamulanie koryta oraz bujny, niepożądany wzrost roślinności zanurzonej i wynurzonej, charakterystycznej dla wód nizinnych (trzcinowiska). Lipień z tego odcinka rzeki zniknął niemal całkowicie pojawia się dopiero na wysokości Czarnej Dąbrówki.

Należy dodać, że na potrzeby tuczarni pobieranych jest z rzeki niemal 100% wody, chociaż stosowne przepisy określają pobór na maksimum 30%, tyle, że nikt tego nie monitoruje i nie egzekwuje.
W ubiegłym roku, będąc świadkiem czyszczenia basenów, zrzutu osadów do rzeki, zbulwersowany tym faktem, zadzwoniłem do PZW w Słupsku. Przytaczam kuriozalną odpowiedź Dyrektora, która omal nie zwaliła mnie z nóg: Nas taki stan rzeczy zbytnio nie martwi, ponieważ rzeka po siedmiu, ośmiu kilometrach się oczyści. Łupawa ma sto kilometrów długości, funkcjonuje na niej dziewięć tego rodzaju obiektów, więc z prostego rachunku wynika, że blisko połowa biegu rzeki jest zanieczyszczana i walczy o przetrwanie.Właściciel, dzięki m.in. dotacjom unijnym zamierza wybudować kilkanaście nowych basenów wzrostowych i tyle samo mniejszych dla narybku, nie licząc się w najmniejszym stopniu z wydolnością rzeki. Jedyne co się liczy to zysk, napędzany także sloganami o regionalnym, wysokobiałkowym produkcie, wzroście zatrudnienia itp. Załączony rzut obiektu doskonale obrazuje ekspansywne plany rozwojowe Gospodarstwa Rybackiego Kozin: w górnej części baseny istniejące, w dolnej mające powstać. Nas, wędkarzy poraża nade wszystko postawa głównego użytkownika rzeki Łupawy, czyli PZW, który wobec degradacji wód Łupawy (oraz innych rzek), jest od dawna całkowicie bierny.

Robert Tracz
 
witek dnia 28 październik 2015 17:21 · 1 Komentarzy · 1561 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
adam dnia 08 grudzień 2015 09:13
Jak widzimy Polska to dziki kraj a stanowiska dyrektorskie są obsadzane z KLUCZA. Boże widzisz a nie grzmisz !
Chciałem z kolegami w nowym sezonie wybrać się na wycieczkę z wędką właśnie do Kozin ale chyba zrezygnujemy.
Adam K.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Sklep Internetowy
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie